• Bezpečné leto s kolobežkami

          • Na základe uznesenia číslo 393/2022-MR zo 42. zasadnutia Mestskej rady v Nitre a uznesenia číslo 282/2022-MZ zo 44. zasadnutia Mestského zastupiteľstva v Nitre Odbor školstva, mládeže a športu v spolupráci s Odborom dopravy Vám zasiela usmernenie a pravidlá na používanie kolobežiek určené žiakom, ale najmä ich zákonným zástupcom:

            Kolobežka bez pomocného motorčeka a s motorčekom

            Chodcom je v premávke ten, kto jazdí na klasickej kolobežke, čiže na kolobežke bez pomocného motorčeka. Ak jazdíme na kolobežke s pomocným motorčekom, čiže na elektrickej kolobežke, sme považovaní za vodiča nemotorového vozidla (aj bicykel sa chápe ako nemotorové vozidlo).

            Veková hranica 15 rokov

            Na cestičke pre cyklistov, poľnej ceste, lesnej ceste a v obytnej zóne môže na elektrickej kolobežke jazdiť ktokoľvek – vaše deti, aj vaša babička. Na ostatných cestách je však podmienkou osoba vekovo staršia ako 15 rokov. Čiže v obci alebo v meste mimo obytnej zóny deti do 15 rokov na elektrickej kolobežke nemajú čo robiť.

            Jazda po pravej strane

            Elektrická kolobežka jazdí po pravej strane chodníka, cestičky pre chodcov alebo priechodu pre chodcov. Chodcov nesmie obmedziť a nesmie prekročiť svojou jazdou ich rýchlosť. Vo vyhradenom jazdnom pruhu pre cyklistov, na cestičke pre cyklistov a na priechode pre cyklistov jazdí tiež po pravej strane s tým, že cyklistov nesmie ohroziť ani obmedziť.

            Jedna kolobežka, jeden vodič

            Kolobežky smú jazdiť len jednotlivo za sebou. Počas jazdy je povinné držať sa oboma rukami riadidiel s výnimkou prípadu, keď napríklad dáva kolobežkár rukou znamenie o smere jazdy. Na elektrickej kolobežke sa smie voziť len jeden človek  a nesmie počas jazdy viesť psa ani iné zviera, či voziť predmety, ktoré by vedenie kolobežky sťažovali.

            Bez prilby

            Povinnosť vodiča elektrickej kolobežky chrániť si hlavu prilbou a mať počas jazdy za zníženej viditeľnosti umiestnené na sebe reflexné prvky alebo odev bola vypustená. Doteraz napríklad cyklista musel mať mimo obce prilbu. Zmena spočíva v tom, že prilbu pri jazde hocikde musia mať na sebe cyklisti do 15 rokov. Prilbu nemusia mať samovyvažovacie vozidlá (čiže segwaye) ani vodiči elektrickej kolobežky. Keďže ju však v obytnej zóne alebo napríklad na poľnej či lesnej cestičke môžu viesť aj deti a elektrická kolobežka môže dosiahnuť rýchlosť až 25 kilometrov za hodinu, je na zvážení rodičov, či dieťaťu prilbu dajú, alebo nie. (Ak by ste chceli počuť náš názor, my by sme deťom v tomto prípade prilbu dali určite.)

            Prechod cez cestu

            Elektrická kolobežka smie použiť priechod pre chodov aj cyklistov. Nesmie na ňom ohroziť ani cyklistu, ani chodca. Nesmie prekročiť rýchlosť chôdze, zosadnúť teda nie je potrebné, ale výrazne spomaliť na rýchlosť chôdze a dať sa na pravú stranu áno. Samozrejme, aj tu platí, že cez cestu sa prechádza s ohľadom na idúce autá, vtedy, keď sme si overili, že nám pri prechode nehrozí nebezpečenstvo. Mimo priechodu prechádza kolobežkár cez vozovku kolmo na jej os.

            Platia zmeny pre všetky kolobežky s pomocným motorčekom?

            Zmeny platia pre všetky elektrické kolobežky, a to bez ohľadu na ich výkon, výbavu a iné vlastnosti. Hoci mohli byť kolobežky s výkonom viac ako 250 W a rýchlosťou väčšou ako 25 km/h považované za „bicykel“ a ich vodič za cyklistu, zákon doteraz neurčoval elektrické kolobežky v samostatnej kategórii. Po novom sú zaradené do kategórie V medzi vozidlá iné ako kategórie L.
             

            Aké povinnosti má majiteľ takejto kolobežky a kadiaľ môže jazdiť?

            Pre vodiča elektrickej kolobežky platia podľa zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke rovnaké pravidlá ako pre cyklistov. Vodič elektrickej kolobežky môže podľa nového zákona jazdiť vpravo po cyklotrasách a v prípade, ak tie nie sú dostupné, tak po pravom okraji vozovky, prípadne po pravej krajnici. Majiteľ e-kolobežky nesmie viesť kolobežku bez držania riadidiel, ťahať za ňou vozík alebo iné predmety, ktoré by sťažovali riadenie kolobežky.

            Akým spôsobom môžu jazdiť majitelia e-kolobežky po cestách a cyklotrasách?

            Vodiči elektrickej kolobežky smú jazdiť podobne ako cyklisti len jednotlivo za sebou, to neplatí pri jazde po cestičke pre cyklistov, kde smú jazdiť dvaja cyklisti vedľa seba, ak tým neobmedzujú a neohrozujú ostatných účastníkov cestnej premávky.

            Platí povinná výbava cyklistov aj pre majiteľov e-kolobežky?

            Vodič elektrickej kolobežky musí mať povinnú výbavu ako cyklisti, tzn., že za zníženej viditeľnosti sú potrebné reflexné prvky ako reflexná vesta, odrazové svetlo červenej farby so svietidlom červenej farby vzadu a bielym svietidlom vpredu a odrazové svetlo bielej farby.

             

            Pozrite si priložené poučné videá

            https://www.facebook.com/watch/?v=553347886373993

            https://www.facebook.com/watch/?v=1590649824408066