V dňoch 18.11.-26.11.2024 vďaka projektu FF UKF v Nitre „Inkluzívne vyučovanie jazykov v Nórsku a na Slovensku“ sa vybrali p.učiteľky Zuzana Vogelová, Jana Gondová a školská špeciálna pedagogička Magdaléna Jakubíková do Nórska spoznávať spôsob vzdelávania na nórskych „základných“ školách aj Univerzitách v mestách Kristiansand a Bergen a naopak prezentovať našu školu v Nórsku.
Ako prvú sme navštívili školu Krossen v Kristiansande, ktorá sa venuje vzdelávaniu hlavne žiakom s špeciálnymi vzdelávacími potrebami, ale aj cudzincom a iným žiakom z okolia. Možno pre ostatných je zvláštnosť, že všetky deti i zamestnanci školy dokážu komunikovať aj s deťmi, ktoré nekomunikujú bežným spôsobom, ale pomocou posunkov, či obrázkov.
Ďalšou bola návšteva školy Presteheia v Kristiansande, ktorá podobne ako naša škola sa venuje inkluzívnemu vzdelávaniu žiakov z okolia vo veku 6-13 rokov. Všetkým žiakom poskytujú plnú podporu, ktorú môžu poskytovať, zameriavajú sa hlavne na oblasť čítania a čitateľskej gramotnosti. Vyučovanie je trochu voľnejšie ako u nás aj vďaka veľkému prírodnému areálu s lesom, ktorý patrí škole.
Ďalšou v poradí bola University of Agder v Kristiansande, kde sme sa stretli aj so špecialistami ako napr. logopédom, ktorí nám priblížili výskumy vzdelávania a odlišností detí so špeciálnymi potrebami napr. s Noonanovým syndrómom. Nasledovala prehliadka de Campus – University of Agder Poslednou vzdelávacou ustanovizňou bola Katedra biologickej a lekárskej psychológie Univerzity v Bergene, ke sme si tiež vymenili skúsenosti so vzdelávaním najmä predmetov jazykovej oblasti. Zaujímali sa o naše skúsenosti s Inkluzívnym vzdelávaním žiakov so špeciálnymi potrebami. Za úspech považujeme aj nadviazanie spolupráce a vytvorenie medzinárodných vzťahov, ktorú chceme rozšíriť aj na žiakov.
V neposlednom rade nás zaujali aj prírodne a kultúrne pamiatky Kristiansandu - najjužnejšej prímorskej oblasti – na skok od Dánska, či návšteva najjužnejšieho cípu – Maják Lindesnes, či obhliadka fjordov z lode a pohľad z lanovky na Bergen. Naša cesta bola úžasná a mnohé nám priniesla. Následne na workshope 4.12.2024 boli prezentované myšlienky pre pedagógov školy, ktoré by sme chceli vniesť do vyučovacieho procesu na škole.
Poďakovanie patrí prof. PaedDr. Zdenke Gadušovej, CSc., prof. PaedDr. Eve Stranovskej, PhD. a Mgr. Anikó Ficzere, PhD. za prizvanie do projektu inkluzívneho vzdelávania. Zároveň ďakujeme vedeniu školy za možnosť zapojiť sa do toho projektu. /Vogelová, Gondová, Jakubíková/