• Najčastejšie otázky

        • 1. Je zákonný zástupca dieťaťa povinný zapísať dieťa do 1. ročníka ZŠ?

          Áno, zákonný zástupca je povinný zapísať dieťa do 1. ročníka základnej školy na plnenie povinnej školskej dochádzky podľa §20 ods.2 zákona 245/2008 Z.z. v znení „Zákonný zástupca dieťaťa je povinný prihlásiť dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky v základnej škole (ďalej len „zápis“). Zápis sa koná od 8. apríla do 12. apríla 2024.

          2. Kedy je potrebné zapísať dieťa do 1. ročníka ZŠ?

          Dieťa, ktoré v danom roku k 31. augustu dovŕši 6 rokov, musí byť zapísané do základnej školy na plnenie povinnej školskej dochádzky. Zápis dieťaťa do základnej školy musí vykonať zákonný zástupca. Zápis je zákonný zástupca povinný vykonať aj v prípade, ak bude žiadať pre dieťa pokračovanie plnenia povinného predprimárneho vzdelávania v MŠ.

          3. Čo treba mať pri zápise so sebou?

          K zápisu je potrebný identifikačný preukaz oboch rodičov/zákonných  zástupcov dieťaťa, rodný list dieťaťa, príloha č.3 (podľa pokynov príloha č. 1, č.2)

          4. Prečo je potrebné pri zápise identifikovať obidvoch rodičov/zákonných zástupcov?

          Podľa §11 ods.6 písm. b) zákona 245/2008 Z. z. „Školy alebo školské zariadenia majú právo získavať a spracúvať osobné údaje… o identifikácii zákonných zástupcov dieťaťa alebo žiaka v rozsahu: meno a priezvisko a adresa bydliska a druh pobytu, kontakt na účely komunikácie.

          Podľa §28 ods.2 zákona 36/2005 Z. z. (zákon o rodine) „Rodičovské práva a povinnosti majú obaja rodičia. Pri ich výkone sú povinní chrániť záujmy maloletého dieťaťa.“

          Podľa §28 ods.3 zákona 36/2005 Z .z. „Rodičovské práva a povinnosti vykonáva jeden z rodičov, ak druhý z rodičov nežije, je neznámy alebo ak nemá spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu. Platí to aj v prípade, ak jeden z rodičov bol pozbavený rodičovských práv a povinností, ak mu bol výkon jeho rodičovských práv a povinností obmedzený alebo pozastavený.“

          Na základe vyššie uvedeného, je škola oprávnená spracúvať údaje oboch rodičov, a to aj v prípade, ak je dieťa zverené do starostlivosti jednému z nich.

          5. Kedy sa nevyžaduje podpis oboch rodičov?

          • ak jednému z rodičov bol obmedzený alebo pozastavený výkon rodičovských práv a povinností, ak jeden z rodičov bol pozbavený výkonu rodičovských práv a povinností, alebo ak spôsobilosť jedného z rodičov na právne úkony bola obmedzená (túto skutočnosť je možné preukázať napríklad neoverenou kópiou rozhodnutia súdu)

          • jeden z rodičov nie je schopný zo zdravotných dôvodov podpísať sa (túto skutočnosť je možné preukázať napríklad potvrdením od všeobecného lekára zákonného zástupcu, ktorý nie je schopný sa podpísať)

          • vec neznesie odklad, zadováženie súhlasu druhého rodiča je spojené s ťažko prekonateľnou prekážkou a je to v najlepšom záujme dieťaťa (túto skutočnosť je možné preukázať napríklad čestným vyhlásením zákonného zástupcu v prílohe č. 1)

          • jeden zo zákonných zástupcov dieťaťa zomrel (túto skutočnosť možno preukázať fotokópiou úmrtného listu, resp. formou nahliadnutia do úmrtného listu)

          • dieťa vychováva iba matka, otec nie je na rodnom liste dieťaťa uvedený (túto skutočnosť matka preukazuje fotokópiou rodného listu dieťaťa, resp. formou nahliadnutia do rodného listu dieťaťa)

          • ak sa zákonní zástupcovia dohodli, že prihlášku podpisuje iba jeden zákonný zástupca, a ak o tejto skutočnosti doručia riaditeľovi školy písomné vyhlásenie (príloha č. 2)

          6. Môže si zákonný zástupca dieťaťa školu slobodne vybrať?

          Rodič má právo vybrať si pre svoje dieťa ktorúkoľvek školu. Ak sa rozhodne pre školu mimo svojho trvalého bydliska (mimo príslušného školského obvodu), zapisuje rodič svoje dieťa po dohode s riaditeľom tejto školy. Ak sa rozhodne pre školu v mieste svojho trvalého bydliska (príslušného školského obvodu), je táto škola povinná dieťa zapísať. Pokiaľ sa po zrealizovanom zápise v jednej škole rozhodnete pre inú školu, môžete tak urobiť, ale predchádzajúcej škole treba dať včas vedieť, že dieťa bude chodiť do inej školy.

          7. Ak moje dieťa dosiahne šesť rokov veku a chcem ako rodič, zákonný zástupca požiadať o ,,odklad“ povinnej školskej dochádzky, t.j. podľa nového právneho stavu ,,o pokračovanie povinného predprimárneho vzdelávania“,  pôjdem na zápis do 1. ročníka?

          Ak dieťa k 31.8. 2024 dovŕši šiesty rok veku, je povinný zúčastniť sa zápisu. Zákonný zástupca dieťaťa bude sám iniciatívne informovať riaditeľa základnej školy o tom, že požiada riaditeľku MŠ o pokračovanie povinného predprimárneho vzdelávania a do 1. ročníka nenastúpi.

          V prípade, ak zákonný zástupca neprihlási svoje dieťa, ktoré dovŕši šesť rokov veku k 31. augustu 2024 (vrátane) a má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky na plnenie povinnej školskej dochádzky v základnej škole dopustí sa priestupku (alebo správneho deliktu, ak ide o právnickú osobu), za ktorý mu obec uloží pokutu podľa § 37 ods. 3 alebo § 37a ods. 1 zákona č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č. 596/2003 Z. z.“) vo výške od 30€ do 331,50€, a to aj opakovane.

          8. Kedy sa dozviem, či moje dieťa bolo prijaté?

          Riaditeľ ZŠ vydá rozhodnutie o prijatí dieťaťa na vzdelávanie do základnej školy do 15. júna 2024.