• Digitálny príspevok pre žiakov z Ukrajiny

• Digitálna koalícia spolu s MIRRI SR spúšťajú novú schému pomoci pre ukrajinské deti s názvom Digitálny príspevok pre žiakov z Ukrajiny („Ukrajinský žiak"),ktorý je financovaný z operačného programu integrovaná infraštruktúra, prioritná os – 14 Care. Tento projekt rozširuje možnosti podpory ukrajinských detí, ktoré majú štatút "Dočasného útočiska" a sú žiakmi základnej alebo strednej školy na Slovensku.

Rozpočet projektu zabezpečuje poskytovanie príspevku na nákup nového digitálneho zariadenia pre 20 tisíc ukrajinských detí. Digitálna koalícia zabezpečila kompletnú realizáciu projektu, administratívne spracovanie projektu a vytvorila systém na identifikáciu ukrajinských školákov, ktorý im umožní získať digitálny príspevok.

Časový rámec projektu:

do 30.09.2023 – registrácia detí  cieľovej skupiny/ich zákonných zástupcov a overenie nimi poskytnutých údajov v databázach príslušných štátnych orgánov Slovenskej republiky.  .

V súčasnosti sa v systéme školského vzdelávania SR nachádza menej ako polovica ukrajinských žiakov z tých, ktorí sa nachádzajú na Slovensku. Digitálna koalícia plánuje v projekte "Ukrajinský žiak" podporiť približne 20 tisíc ukrajinských detí. Ide o deti ktoré pokračujú v štúdiu dištančne na Ukrajine, aj keď sa fyzicky nachádzajú na Slovensku. Formou podpory je možnosť získania digitálnej pomoci kúpou digitálneho zariadenia.

Projekt „Ukrajinský žiak" môže významne prispieť k motivácii ukrajinských detí navštevovať školu v Slovenskej republike, zabezpečiť im kontinuitu vyučovacieho procesu a, čo je pre deti po prežitom strese veľmi dôležité, projekt prispieva k socializácii a systematickej komunikácii v novom, slovenskom prostredí, zatiaľ čo vojna na Ukrajine stále prebieha.

Na získanie príspevku (vo forme poukážky) vo výške 350 eur na nákup nového digitálneho zariadenia  musí dieťa spĺňať tieto požiadavky:

- byť občanom Ukrajiny,

- mať na Slovensku štatút „Dočasného útočiska",

- byť žiakom základnej alebo strednej školy na Slovensku,

- byť mladší ako 18 rokov.

Je dôležité poskytnúť rodičom a deťom, ktoré spĺňajú vyššie uvedené podmienky, všetky informácie o tom, ako postupovať, ak majú záujem o kúpu digitálneho zariadenia prostredníctvom projektu „Ukrajinský žiak", keďže časový rámec projektu je veľmi obmedzený. Ak rodičia dieťaťa nie sú prítomní na Slovensku, môže v ich mene konať zástupca, ktorému udelia splnomocnenie (tlačivo je k dispozícii na webovej stránke, je potrebné ho vyplniť, vytlačiť, podpísať a zaslať zástupcovi na Slovensku) a ktorý uplatní digitálny príspevok (zakúpi digitálne zariadenie) pre ich dieťa.

Všetky informácie o registrácii a podmienkach uplatňovania digitálneho príspevku nájdete na webovom sídle https://ukrajinskyziak.sk

a na call centre +421 (0) 232 284467 (v pracovných dňoch počas 9.00-17.00 je poskytované poradenstvo v ukrajinskom jazyku).

V prípade otázok a podnetov nás môžete kontaktovať na adrese: info@ukrajinskyziak.sk