Všeobecné informácie
V našej škole má starostlivosť o deti so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami (školská integrácia) viac ako 20-ročnú tradíciu. O jej úspechoch hovorí aj to, že viacerí z našich integrovaných žiakov úspešne ukončili stredoškolské vzdelanie a zaradili sa do pracovného života, prípadne pokračovali v štúdiu na vysokej škole.
Naším cieľom je implementovať princípy inklúzie, vytvárať klímu školy pre vzájomnú spoluprácu.
V súčasnosti máme 65 začlenených (integrovaných) žiakov v bežných triedach. Sú to žiaci so zdravotným znevýhodnením predovšetkým žiaci so zdravotným postihnutím:
s telesným postihnutím, s mentálnym postihnutím, so sluchovým postihnutím, so zrakovým postihnutím, narušenou komunikačnou schopnosťou, viacnásobným postihnutím, s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami.
Najviac je žiakov s vývinovými poruchami učenia (dyslexia, dysgrafia, dysortografia, dyskalkúlia) a s poruchou aktivity a pozornosti: ADHD (porucha pozornosti s hyperaktivitou), ADD (porucha pozornosti bez hyperaktivity), prípadne chorí alebo zdravotne oslabení.
Čo je školská integrácia:
• výchova a vzdelávanie žiakov so ŠVVP v triedach škôl a školských zariadení určených pre žiakov bez špeciálnych výchovno-vzdelávacích potrieb
• v praxi to znamená, že školskou integráciou sa v súčasnosti chápe iba individuálne začlenenie žiakov so ŠVVP do tried základnej školy pre žiakov bez špeciálnych výchovnovzdelávacích potrieb
Kto je žiak so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami:
• je to žiak, ktorý kvôli svojmu zdravotnému znevýhodneniu, nadaniu alebo vývinu v sociálne znevýhodnenom prostredí potrebuje úpravu podmienok, obsahu, foriem, metód a prístupov vo výchove a vzdelávaní.
• žiak je tiež považovaný za žiaka so ŠVVP na základe vyšetrenia v zariadení výchovného poradenstva a prevencie a tu mu boli diagnostikované špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby
Žiak so ŠVVP má právo na:
- individuálny prístup rešpektujúci jeho schopnosti a možnosti, nadanie a zdravotný stav,
- poskytovanie poradenstva a služieb spojených s výchovou a vzdelávaním,
- organizáciu výchovy a vzdelávania primeranú jeho veku, schopnostiam, záujmom, zdravotnému stavu a v súlade so zásadami psychohygieny,
- žiak so ŠVVP má právo na výchovu a vzdelávanie s využitím špecifických foriem a metód, ktoré zodpovedajú jeho potrebám a na vytvorenie nevyhnutných podmienok, ktoré túto výchovu a vzdelávanie umožňujú,
- žiak so ŠVVP má právo používať pri výchove a vzdelávaní špeciálne učebnice a špeciálne didaktické a kompenzačné pomôcky,
Výkonom práv začleneného žiaka so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami nemôžu byť obmedzené práva ostatných žiakov, ktorí sú účastníkmi výchovy a vzdelávania.
Zákonný zástupca má právo:
- oboznámiť sa so vzdelávacím programom školy alebo školského zariadenia a školským poriadkom,
- zákonný zástupca žiaka vzdelávaného podľa individuálneho výchovno - vzdelávacieho programu má právo sa s týmto programom oboznámiť.
má povinnosť:
- požiadať riaditeľa školy o vzdelávanie svojho dieťaťa ako žiaka začleneného do školskej integrácie (viď tlačivo)
- informovať školu alebo školské zariadenie o zmene zdravotnej spôsobilosti jeho dieťaťa, jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh
výchovy a vzdelávania.
Žiakom so zdravotným znevýhodnením škola zabezpečuje potrebné podporné prostriedky pre ich efektívne vzdelávanie, predovšetkým:
a/ zabezpečenie odborného prístupu vo vzdelávaní, t. j. včasná špeciálnopedagogická, psychologická, medicínska diagnostika:Pedagogickú diagnostiku orientujeme predovšetkým na zohľadňovanie skrytého potenciálu žiakov so ŠVVP vo vzdelávaní, identifikovanie bariér a nerovností vo vzdelávaní a ich následné odstraňovanie a identifikovanie rizikových faktorov.
Spolupracujeme s odbornými zariadeniami v Nitre
- CŠPP, Mudroňova 1, Nitra - Centrum špeciálno-pedagogického poradenstva
- EFETA-SCŠPP, Samova 4, Nitra – súkromné centrum ŠPP
- SCŠPP DYS – CENTRUM, Piaristická 2, 949 01 Nitra
- CPPPaP, J.Vuruma 2, Nitra – Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie
- v Bratislave, v Nových Zámkoch, v Piešťanoch, v Seredi, v Trnave
Práca so žiakmi
Priama práca v zmysle špeciálno-pedagogickej vzdelávacej činnosti, reedukácie a kompenzácie ich porúch, vzdelávanie podľa individuálneho vzdelávacieho programu, individuálna a skupinová práca so žiakom, používanie špeciálnych metód a foriem vyučovania, úprava vzdelávacieho obsahu, zaradenie špecifických vyučovacích predmetov, špecifický postup v hodnotení vzdelávacích výsledkov.Špeciálnopedagogická starostlivosť závisí od stupňa poruchy a počtu integrovaných žiakov.
Spolupráca s učiteľmi
Vytváranie Individuálnych výchovno-vzdelávacích programov, odborné konzultácie o konkrétnych potrebách žiakov a úpravách ich vzdelávania a hodnotenia vo všetkých dotknutých predmetoch; metodické vedenie, vzdelávacie aktivity.
Spolupráca s rodinou
- individuálne odborné konzultácie podľa potreby;
- metodické vedenie domácej prípravy a nápravy porúch učenia a iných oblastí;
- príprava a vedenie vzdelávacích aktivít pre rodičov.
b) materiálne prostriedky zahŕňajú napríklad špeciálne učebnice, kompenzačné pomôcky, špeciálne vyučovacie pomôcky, úpravy prostredia a iné; škola má 4 učebne špeciálnych pedagógov, herňu a miestnosť na zdravotnú telesnú výchovu pre telesne postihnutých žiakov, bezbariérový vstup, zdvižné plošiny, špeciálny nábytok, relaxačné zóny, špeciálny softvér (emWave, Dyscom, Didakta).
c) personálne, t. j. odborný a podporný servis: žiakom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami sa v súčasnosti venujú piati školskí špeciálni pedagógovia:
- Mgr. Daša Čellárová (1. – 5. ročník žiaci so ŠVVP)
- Mgr. Martina Jágerová (1. – 5. ročník žiaci so ŠVVP)
- Mgr. Jana Mičíková (1. – 5. ročník žiaci so ŠVVP)
- Mgr. Magdaléna Jakubíková (5. – 9. ročník žiaci so ŠVVP)
- Mgr. Izabela Kadlečíková (5. – 9. ročník žiaci so ŠVVP)
12 asistentov učiteľa, 2 opatrovateľky pre telesne postihnuté deti.
Pri zavádzaní inkluzívneho vzdelávania vytvárameinkluzívne tímy zložené z pedagogických a odborných zamestnancov.
Pedagogický a odborný zamestnanec:
- zachováva mlčanlivosť a chráni pred zneužitím osobné údaje, informácie o zdravotnom stave detí, žiakov a poslucháčov a výsledky psychologických vyšetrení, s ktorými prišiel do styku,
- rešpektuje individuálne výchovno-vzdelávacie potreby dieťaťa, žiaka a poslucháča s ohľadom na ich osobné schopnosti a možnosti, sociálne a kultúrne zázemie.
d) finančné na zabezpečenie špeciálnych materiálnych, odborných a personálnych podmienok: škola vypracovala už niekoľko úspešných projektov.
Individuálny vzdelávací program (ďalej aj „IVP“) je dokument, v ktorom sa plánuje vzdelávanie žiaka so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Podľa školského zákona sa podľa individuálneho vzdelávacieho programu vzdeláva: začlenený žiak so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami v bežnej triede základnej školy, t. j. v školskej integrácii, ak je to potrebné. Individuálny vzdelávací program je súčasťou dokumentácie tohto žiaka. Vypracúva ho škola (triedny učiteľ v spolupráci s ostatnými vyučujúcimi a školským špeciálnym pedagógom) spoločne so školským zariadením výchovného poradenstva a prevencie. Tento program sa môže priebežne upravovať podľa aktuálnych výchovno-vzdelávacích potrieb žiaka. Individuálny vzdelávací program schvaľuje riaditeľ školy na celý školský rok alebo jeho časť na základe odporučenia školského zariadenia výchovného poradenstva a prevencie.Vzdelávacie programy žiakov so zdravotným znevýhodnením sú súčasťou štátnych vzdelávacích programov.
Osobitný spôsob plnenia školskej dochádzky
Výchova a vzdelávanie žiakov so zdravotným znevýhodnením môže niekedy vyžadovať osobitný spôsob realizovania ich školskej dochádzky. Povolenie vzdelávania podľa individuálneho učebného plánu, možno uplatniť u žiaka aj zo závažných dôvodov. Takým dôvodom je aj vzdelávanie žiaka so zdravotným znevýhodnením, ktorého stav si vyžaduje striedanie dennej dochádzky do školy s individuálnou prípravou. Napríklad žiaka s Aspergerovým syndrómom alebo vývinovou poruchou aktivity spojenou s hyperkativitou nie je vhodné v niektorých predmetoch alebo v určitom období vzdelávať v škole, pričom nie je nevyhnutné oslobodiť od povinnosti dochádzať do školy na základe § 24 ods. 2 písm. a) školského zákona.
V zmysle § 24 školského zákona sa individuálne vzdelávanie uskutočňuje bez pravidelnej účasti na vzdelávaní v škole. Individuálny učebný plán pre žiaka môže povoliť riaditeľ školy na základe žiadosti zákonného zástupcu žiaka (viď tlačivo). Súčasne s povolením vzdelávania podľa individuálneho učebného plánu dohodne riaditeľ školy so zákonným zástupcom žiaka aj podmienky a organizáciu vzdelávania podľa individuálneho učebného plánu, ktoré musia byť v súlade so schváleným školským vzdelávacím programom a sú záväzné pre obe strany. Individuálny učebný plán vypracuje škola v spolupráci s pedagogickými zamestnancami a odbornými zamestnancami a schvaľuje ho riaditeľ školy.
Hodnotenie a klasifikácia žiakov so ŠVVP
Hodnotenie a klasifikácia žiakov so ŠVVP vychádza z aktuálnych metodických pokynov na hodnotenie žiakov základnej školy, ktorých prílohou sú zásady hodnotenia žiaka so zdravotným znevýhodnením začleneného v základnej škole. Pedagóg rešpektuje a dodržiava odporúčané formy overovania vedomostí žiaka so zdravotným znevýhodnením a ďalšie náležitosti v súvislosti s hodnotením a klasifikáciou konkrétneho žiaka poradenským zariadením, ktoré okrem všeobecných odporúčaní zohľadňuje aj aktuálny stav žiaka z hľadiska jeho psychických dispozícií a motivácie.
Oslobodenie od vyučovania predmetu
Na základe žiadosti zákonného zástupcu žiaka a odporučenia praktického lekára pre deti a dorastmôže riaditeľ zákldnej školy zo zdravotných dôvodov alebo z iných závažných dôvodovrozhodnúť o oslobodení alebo čiastočnom oslobodení žiaka od vyučovania niektorého predmetu, a tona celý školský rok alebo jeho časť. (viď tlačivá)
Kontakty
- Školskí špeciálni pedagógovia – cez t. č. školy
- CŠPP, Mudroňova ul. 1, Nitra- t.č. 037/ 652 56 42, mobil: 0903 532 197
- CPPPaP, Vuruma 2, Nitra – t. č. 037 / 6554 246, 6554 245
- EFETA-SCŠPP, Samova 4, Nitra – t.č. 0905 173 292
- SCŠPP DYS – CENTRUM, Piaristická 2, 949 01 Nitra – t.č. 0903 244 584