História inklúzie na našej škole
Jedným z charakteristických a poznávacích znakov našej školy je integrácia žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Patríme medzi prvé školy na Slovensku, ktoré myšlienku integrácie začali realizovať v praxi. Dlhoročné skúsenosti a veľmi dobré výsledky zaručili našej škole popredné miesto medzi školami venujúcimi sa tejto forme vzdelávania.
Základná škola Topoľová 8 v Nitre začala s integráciou v školskom roku 1990/91, kedy sem nastúpilo prvých 5 telesne postihnutých žiakov. Začiatky neboli ľahké. Museli sme zvládnuť mnoho problémov, ale aj rozsiahlu kritiku odporcov integrovaného vzdelávania postihnutých detí v bežných školách. Segregovaná výchova hendikepovaných detí mala u nás hlboko zapustené korene. S odstupom času možno konštatovať, že prax do istej miery predbehla legislatívnu, materiálnu, no najmä psychologickú pripravenosť. Najdôležitejšou úlohou bolo vytvorenie špeciálnych podmienok a zabezpečenie špeciálno-pedagogického servisu.
Materiálno – technické podmienky
Pred budovou školy sa vyhradili parkovacie miesta pre rodičov telesne postihnutých detí. Škola zabezpečila bezbariérový prístup z hlavného a bočného vchodu do budovy prostredníctvom nájazdových rámp.Demontáž prahova posuvné výťahy (zdvižné plošiny) namontované na schodištiach vytvorili možnosť pohybu telesne postihnutých žiakov po celej budove. V škole sa vybudovali špeciálne hygienické zariadenia a šatne s madlamina stenách. Triedy, ktoré navštevovali telesne postihnutí žiaci sa vybavili špeciálnym nábytkom (stoličky a lavice s nastaviteľnou výškou). Zriadila sa špeciálnu rehabilitačnú miestnosťvybavená špeciálnymi prístrojmi a pomôckami (masážny prístroj, masážna vaňa, parafín, rehabilitačný stôl, bežiaci pás, stepper, stroj na posilňovanie svalstva, stacionárny bicykel atď.) Centrálnou miestnosťou bola tzv. herňa. Deti sa v nej schádzali po skončení vyučovania, venovali sa tu relaxácii, muzikoterapii, arterapii, špeciálnemu motorickému tréningu, rozvíjaniu jemnej motoriky, ale aj rozvíjaniu záujmov a vlastnej tvorivosti.
Veľkým prínosom vo vzdelávaní telesne postihnutých detí boli aj novovytvorené špeciálne učebne, vybavené počítačmi, špeciálnymi pomôckami a elektronickou tabuľou.
Personálne zabezpečenie
Špeciálno - pedagogický servis v starostlivosti o telesne postihnutých žiakov zabezpečovali školskíšpeciálni pedagógovia, neskôr k nim pribudli asistenti učiteľa. Ich úlohou bolo poskytovať telesne postihnutým deťom odbornú pomoc v procese vyučovania, sledovať ich psychický vývin a zabezpečovať poradenské služby, či konzultácie rodičom detí. Neodmysliteľnou súčasťou fungovania integrácie telesne postihnutých žiakov bola stála prítomnosť pomocného personálu. Tvorili ho 3, neskôr 2 opatrovateľkya jedna rehabilitačná sestra. Zabezpečovali plynulý pohyb žiakov v budove školy, ich prepravu do učební, pomáhali im pri sebaobsluhe, pri osobnej hygiene, v školskej jedálni a v popoludňajších hodinách chodili na vychádzky, alebo sa venovali hrám a cvičeniam na rozvíjanie motoriky. Od začiatku integrovaného vzdelávania žiakov v našej škole sme aktívne spolupracovali s poradenskými zariadeniami, odbornými lekármi (pediatri, neurológovia, ortopédi, rehabilitačný lekári a iní).
Mimovyučovacie aktivity telesne postihnutých žiakov
Podporovaním záujmov telesne postihnutých detí sme podporili rozvoj ich zdravého sebavedomia, dali im možnosť vyniknúť v niektorej oblasti, zažiť pocit úspechu, či uspokojenia. V rámci tejto snahy fungovali v našej škole aj krúžky pre telesne postihnuté deti.Od začiatku integrácie fungoval v škole tanečný krúžok BLUE DANCEpod vedením špeciálnej pedagogičky Magdalény Jakubíkovej. Deti sa so svojimi tanečnými vystúpeniami zúčastňovali všetkých školských akcií. Úspešne nás reprezentovali aj na mimoškolských akciách ako napr. Dni Európy, Prehliadka tvorivosti žiakov ŠZŠ a ZŠ, Divadelná Nitra atď. Ďalším veľmi obľúbeným krúžkom bol počítačový krúžok, pod vedením externého pracovníka p. Mošaťa. Medzi najobľúbenejšie krúžky patrili stolnotenisový a šachovýkrúžokpodvedením trénerov p. Pavla Elgyutta a Vladimíra Ballaia.Sekcia rodičov TPŽ a vedenie našej školy pravidelne organizovalo STOLNOTENISOVÝ A ŠACHOVÝ TURNAJ. Záštitu nad turnajom prevzal Slovenský paralympijský výbor, ktorý venoval víťazné poháre a medaile.
NajvýznamnejšiE Školské akcie
- Naša škola sa stala zakladajúcim organizátorom veľkej športovej akcie pre telesne postihnuté deti z Nitry a širšieho okolia pod názvom LETNÉ ŠPORTOVÉ HRYSúťaž vznikla s cieľom ukázať, že aj telesne postihnuté deti dokážu športovať a tešiť sa z pohybu aj napriek svojmu hendikepu. S organizovaním tohto športového podujatia sme sa striedali so ZŠ A. Kubinu v Trnave a ZŠ Ul. Mládeže v Poprade. Akciu podporoval aj Slovenský paralympijský výbor.
- Každoročne sme organizovali aj výtvarnú súťaž SVET OČAMI DETÍ.Deti pracovali v skupinách, alebo individuálne. Sami si zvolili tému aj techniku práce.
- Sekcia rodičov TPŽ zorganizovala každý rok večierokMIKULÁŠSKE POSEDENIE. Deti si spolu so špeciálnymi pedagógmi pripravili pre rodičov a hostí vianočné vystúpenie.
- V neposlednom rade musíme spomenúť akciu, ktorá sa zameriavala na zlepšenie zdravotného stavu detí ale aj na oddych - REKONDIČNÉ POBYTY. Deti sa ich zúčastňovali spolu so svojimi rodičmi. Ten posledný sa uskutočnil v rekreačnom stredisku Vyhne.
Integrácia telesne postihnutých žiakov sa na základe nových trendov vo vzdelávaní a neustále sa zlepšujúcej diagnostike v nasledujúcich rokoch rozšírila o INTEGRÁCIU ŽIAKOV S VÝVINOVÝMI PORUCHAMI A ĎALŠÍMI DRUHMI POSTIHNUTIA. Vývinové poruchy majú individuálny charakter, to znamená, že sa neprejavujú rovnako u každého dieťaťa, hoci majú spoločné znaky. Žiakom , ktorí majú diagnostikované vývinové poruchy na základe odbornej diagnostiky, je potrebné zabezpečiť systematickú starostlivosť špeciálneho pedagóga a úpravu výchovno-vzdelávacieho procesu na podporu efektívneho vzdelávania. Na základe Deklarácie práv dieťaťa je našou povinnosťou vytvárať primerané podmienky pre rozvíjanie osobnosti každého dieťaťa podľa jeho potrieb tak, aby umožňoval osobnostný rozvoj každého žiaka. V tomto procese sa vyžaduje zvýšený individuálny prístup pedagógov s odborným usmernením poradenského zariadenia. Žiakovi s vývinovými poruchami škola založí dokumentáciu, ktorú vedie po celý čas jeho začlenenia.
Vďaka vedeniu školy, školským špeciálnym pedagógom, učiteľom, opatrovateľkám, neskôr asistentom učiteľa, rodičom detí, samotným telesne postihnutým deťom, ale najmä ich snahe byť rovnocennými partnermi svojim zdravým rovesníkom funguje, integrácia v našej škole úspešne už 28 rokov. Ako sa nám darí dnes si môžete prečítať v ďalšej časti.