• 2022 Mladí pátrači

• Spoznávanie minulosti miest, ktoré sú nám blízke je zameraním porjketu Moderní pátrači. Prostredníctvom aktivít v rámci historicko-geografického krúžku sa žiaci 5.-9.ročníka sanžia nielen spoznávať minulosť a prítomnosť menej známych miest Nitry, ale zároveň sa zdokonaľovať aj v zachytení premien týchto  miest. Premeny mestskej časti Nitry - Zobor zároveň spracujú aj v podobe interkatívnej mapy.

Aktivity boli podporené vďaka nadácii Pontis a Nadačnému fondu LandRover Slovakia.

• Návšteva prvá

• Naše kroky viedli na Kamennú ulicu, kde sa nachádza národná kultúrna pamiatky - Arpássyho vila, ktorú obyvatelia Nitry a jej návštevníci poznajú aj ako Penzión/Zámok u Grófa.

O minulosti a životných osudoch ľuďoch bývajúcich v tejto zaujímavej budove nám porozprával Mgr. Ján Všetečka - Konstanty. Neobyčajný život tejto zaujímavej budovy si vypočula okrem našich žiakov aj Mgr.Mária Orságová, vedúca odboru školstva, mládeže a športu Mestského úradu v Nitre a RNDR.Hilad Kramáreková, PhD. .

Milé pohostenie pre nás pripravila p.Ing.Katarína Všetečková, za čo jej aj touto cestou pekne ďakujeme.

Ako sa nám na návšteve páčilo, sa môžete presvedčiť aj sami v školskom fotoalbume.

• Návšteva druhá

• Zobor sme poznávali aj vďaka nádhere ukrytej medzi domami. Mnohí ste už videli fotografie jazierka, ale netušili ste, kde sa nachádza. Naši "mladí pátrači" ho veru našli a mohli tak porovnať jeho stav v minulosti a dnes.

• Návšteva tretia

• Nenápadný dom na Chmeľovej doline nám priblížila p.Dr.Hilda Kramáreková, ktorá si zaspomínala na svoje detstvo v známej zoborskej mliekárni. Netradičné spomínanie nás tak vrátilo do čias, keď Zobor vyzeral úplne inak, ako ho poznáme dnes.

• Spracovávame

• Naše putovanie po Zobore sme zrealizovali do podoby webovej stránky. Vyžadovalo si to aj prácu s literatúrou, ktorú sme využili nielen z vlastných zdrojov, ale pomáhali sme si aj internetovými zdrojmi.