• Prieskum EK v školách

        •                                                                                 

          Prebieha prvý rozsiahly prieskum o IKT v školách v Európe

          September 2011

          Učitelia a žiaci v celej Európe sa po prvýkrát zúčastňujú systematického prieskumu o tom, ako využívajú technológie na vzdelávanie a čo si o tom myslia.

          Technológie sa v školách stále viac využívajú, pre mladých ľudí sú „nevyhnutnosťou, ktorú musia mať” a ich prínos k dosiahnutiu vzdelávacích, sociálnych a ekonomických cieľov je uznávaný v národnej a európskej politike, a preto je dôležité mať jasnú predstavu o tom, v akej miere sú dostupné a využívané na školách. Z tohto dôvodu zhromažďujeme názory riaditeľov škôl, učiteľov a žiakov prostredníctvom online dotazníkov (taktiež po prvýkrát) pre Európsky prieskum v školách: IKT a vzdelávanie (ESSIE). ESSIE má za cieľ poskytnúť odpovede na takéto otázky:  

          • Nakoľko sú porovnateľné skúsenosti mladých ľudí s IKT v škole a  mimo nej? Líšia sa podľa krajín?
          • Koľko učební je skutočne online, vybavených interaktívnymi tabuľami a prenosnými počítačmi? Koľko učiteľov ich dokáže bez problémov používať? Ako s nimi pracujú a aké sú výsledky ich práce pre žiakov?
          • Akými faktormi sú škola a učiteľ v súvislosti s rozdielnymi modelmi využívania IKT? Dokážeme určiť vysvetľujúce modely, ktoré by mohli byť inšpiráciou pre strategické odporúčania a podporiť tým rozvoj metód vyučovania a vzdelávania a kurikula v 21. storočí?

          ESSIE má za cieľ zhodnotiť, aký pokrok nastal v oblasti dostupnosti a využívania IKT vo vzdelávaní v 31 európskych krajinách (27 krajinách Európskej únie, Chorvátsku, na Islande, v Nórsku a Turecku).  V každej krajine sme vybrali približne 1 200 základných a stredných škôl a riaditelia týchto škôl by mali tento mesiac očakávať, že do svojich schránok dostanú emaily o tomto prieskume. Výkonný riaditeľ Európskej školskej siete Marc Durando povedal: „Dúfame, že získame vysokú mieru odpovedí, čo nám zaručí, že naše zistenia budú založené na pevných dôkazoch. Všetky získané  informácie budú použité výhradne len pre účely tohto prieskumu a nebude možné identifikovať žiadneho jednotlivca.“ V každej krajine na ESSIE pracuje národný koordinátor, ktorého nominoval minister školstva. Bill Gibbon, národný koordinátor Spojeného kráľovstva, povedal: „Budem pracovať so školami zapojenými do ESSIE a pomáhať im pri vypĺňaní dotazníkov. Uvedomujeme si, že každá škola má veľa práce a v našom záujme je urobiť všetko preto, aby nenastali vážne rušivé vplyvy.“

          Analýzu odpovedí, ktoré v tomto prieskume získame, uverejníme v roku 2012 v správe zaoberajúcej sa porovnávaním medzi jednotlivými krajinami a v 31 správach o zúčastnených krajinách. Timo Lankinen, predseda fínskeho Národného výboru pre vzdelávanie sa vyjadril: „Naša krajina pripravila celoštátne plány pre IKT a potrebujeme informácie o tom, ako sa veci vyvíjajú a ako sa môže Fínsko porovnať s inými krajinami.“  

          Tento prieskum nám prinesie zistenia, ktoré nám pomôžu pochopiť a zlepšiť vyučovanie a vzdelávanie s IKT: „IKT umožňujú prispôsobiť sa a vďaka nim je vyučovanie účinnejšie, efektívnejšie a atraktívnejšie. Technológie, ktoré sú nevyhnutnosťou v moderných časoch, môžu byť oporou pre vysokokvalitné vzdelávanie s obmedzenými zdrojmi. Tento prieskum nám povie, aký je vzťah medzi týmito prvkami,“ povedal Toine Maes, riaditeľ Kennisnet v Holandsku.

          V niekoľkých krajinách má ESSIE veľký význam, pretože prispieva k rozvoju politiky založenej na dôkazoch. Podľa názoru Emmanuela Zammita, národného koordinátora na Malte, tento prieskum „nám pomôže lepšie plánovať do budúcnosti a pomôže nám naplno využívať odbornú prípravu a technológie, do ktorých sme investovali počas uplynulých rokov.“ Marta Hunya, vedúca výskumu v maďarskom Inštitúte pre výskum a vývoj vo vzdelávaní, súhlasí s týmito názormi: „V Maďarsku pred rokom začal proces monitorovania využívania IKT na štátnych školách a dúfame, že tento medzinárodný prieskum zvýši informovanosť o dôležitosti tejto témy na všetkých úrovniach od škôl až po vládu. Pripravili sme samohodnotiacu webovú stránku s nástrojmi venovanú IKT (http://devel.ofi.hu/english/) a som zvedavá na výsledky oboch prieskumov a na to, ako ich budeme môcť navzájom porovnať.“

          Prieskum ESSIE financuje Generálne riaditeľstvo pre informačnú spoločnosť a médiá, Európska komisia, riadi ho Európska školská sieť a Univerzita v Liège. Viac informácií môžete nájsť na http://essie.eun.org/.

          zdroj: http://www.svsba.sk/doc/O_projekte_SK.doc

           

          Na našej škole bude prieskum realizovaný v mesiaci november 2011.